Karel IPG500 IP Telefon Santralı

IPG500, IPG İletişim Platformu’nun küçük ve orta ölçekli şirketlere yönelik olan IP telefon santralıdır

IPG500, kullanıcılara ekonomik, esnek, büyümeye ve gelişmeye açık bir iletişim sistemi sunan, IP telefon santralıdır. Temel olarak IP ve Tümleşik İletişim hizmetlerini sunan, mevcut ve geleceğe yönelik tüm ihtiyaçları karşılayabilecek yazılım tabanlı bir yapıya sahiptir. IPG500 küçük ve orta kapasiteli iletişim ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır ve 16 hattan 600 hatta kadar büyüyebilir.

IPG500
Karel IPG 500 IP Santral

GENEL ÖZELLİKLER

IPG İletişim Platformu, Linux işletim sistemi üzerine geliştirilmiş, gerçek zamanlı bir iletişim platformu olduğundan, her türlü entegrasyon ihtiyacını kolaylıkla karşılar. IPG500, 112 TDM ve 500 IP hat kapasitesine kadar büyüyebilien bir sistemdir. IPG Iletisim Platformu, salt yazılım çözümü olarak kullanılabildiği için, Linux Suse işletim sistemine uyumlu herhangi bir sunucu üzerinde de rahatlıkla çalıştırılabilir.

IPG İletişim Platformu, güncel SIP ve H323 protokollerini, kullanıcılarına pek çok esnek servisi sunabilecek düzeyde destekler. Esnek ve geliştirmeye açık yazılım yapısı, kullanıcıların gün geçtikçe artan oranda ihtiyaç duydukları pek çok web tabanlı islemi yapmalarına, gelen çağrıların otomatik olarak karşılanması (IVR), ses kayıt (VR), sesli mesaj kutuları (VM), sesli mesajların e-posta ile gönderimi (VM2EM), anlık mesajlaşma (IM), anlık durum bilgisinin (Presence) izlenmesi, Microsoft Outlook© entegrasyonu gibi pek çok tümleşik iletişim özelliklerini de bünyesinde barındırır.

Tüm sistem yapısı, sunucu üzerinde bulunan web sunucusu üzerinden programlanır ve yönetilir. Web altyapısı sayesinde sistem hem yakından hem de uzaktan rahatlıkla programlanır, yönetilir ve kişiselleştirilebilir.

Sistem RTP proxy özelliği sayesinde NAT arkasından kullanım için port yönlendirmelerine, VPN yapılarının kurulmasına gerek kalmaksızın kolay ve hızlı uzak IP abone kullanımına olanak sağlar.


KULLANIM ÖZELLİKLERİ

 • IP Haberleşme Uygulamaları
  IP haberleşme uygulamaları sayesinde abonelerin sistem ile aynı mekanda olma zorunluluğu ortadan kalkar. IPG İletişim Platformunun dahili aboneleri, IP telefon, yazılım tabanlı IP telefon, WiFi telefon, akıllı cep telefonu gibi IP üzerinden haberleşebilen erişim birimleri ile her yerden her an kesintisiz iletişim sağlar.Mobilite
  IPG İletişim Platformu, kullanıcılarına mekandan bağımsız, her an her yerden hızlı ve ekonomik iletişim olanağı ile hareket özgürlüğü ve operasyonel verimlilik sağlar. Uzak aboneler de sistem özelliklerini kullanma olanağına sahip olurlar. Organizasyonun hareketli çalışanlarına erişimi kolaylaşır. IPG Iletişim Platformu ile veri ağına baglı “Erişim Noktası” kullanılarak, ek bir yatırıma gerek olmadan, SIP destekli WiFi telefonlar kablosuz haberleşme için kullanılabilir.IPG İletişim Platformu ile 3G veya WiFi ağlar üzerinden yazılım tabanlı telefon ve Karel Mobil sayesinde, akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlar sistemin abonesi olarak sistemin özelliklerinden faydalanırlar. IP DECT baz istasyonları, şirket veri ağı veya internet erişiminin olduğu uygun alanlara yerleştirilerek, kapsama alanının her noktasında kablosuz ve güvenli iletişim sağlar.Karel Mobil 3G ve WiFi ağı üzerinden sesli haberleşmeyi sağlayan SIP telefon uygulamasıdır. Akıllı Cep telefonuna yüklenen uygulama, cep telefonunun IPG İletişim Platformunun bir abonesi olarak kullanılmasını sağlar. Böylece cep telefonu üzerinden, dahili numaraya gelen çağrılar cevaplanabilir veya sistem üzerinden arama yapılabilir. Karel Mobil, arayanların sadece dahili numaranız ile size her an, her yerden ulaşmasını sağlar.

  Hot Desking özelliği ile herhangi bir kullanıcının, ortak kullanıma tahsis edilmiş bir IP telefon üzerinden sisteme kayıt olması ve bu telefonu kendi masa telefonu gibi kullanabilmesi mümkündür. Böylece her çalışan, kendi yetkisi ve özellikleri dahilinde ortak telefonlardan faydalanabilir. Görüsmeler çağrı raporlarında kendi abone numarasıyla raporlanır. Bireysel cihaz sayısı ihtiyacı azalır, tasarruf sağlanır.

  Görüntülü Görüşme
  IPG İletişim Platformu bağlı tüm IP aboneler gerek kendi aralarında gerekse IP dış hatlar üzerinden görüntülü telefon, Karel Mobil ve/veya yazılım tabanlı telefonlarla görüntülü görüşme yapma imkanına sahiptir.

  Çağrı Merkezi
  IPG İletişim Platformu ile entegre çalışan IP çağrı merkezi, müşterileriyle hızlı ve etkin iletişim kurmayı planlayan kurumların, esnek ve ölçeklenebilir çağrı merkezi ihtiyacını karşılar. Karel IP Çağrı Merkezi, kurumların hem bugünkü hem de gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayabilecek modüler bir mimariye sahiptir. Birkaç kullanıcılı sistemlerden, birkaç yüz kullanıcılı sistemlere kadar çözüm sağlar. Web üzerinden kullanım ve yönetim özelliğiyle işletmelere mekandan bağımsız esnek ve daha tasarruflu bir yapı sunar.

ÜRÜN İLE SUNULAN ÇÖZÜMLER

 • Microsoft Outlook Entegrasyonu: E-Posta istemci programı olarak Microsoft Outlook kullanan kullanıcıların pek çok servis özelliğini direkt e-posta programları üzerinden kullanmalarına olanak sağlayan entegrasyon yapısıdır.Anlık Mesajlaşma: IP telefon kullanıcılarının birbirleri arasında anlık olarak yazılı iletişim kurmasını sağlayan yapıdır.Durum Bilgisi: Sistem üzerindeki tüm kullanıcıların (IP ve TDM) birbirlerinin gerçek zamanlı meşguliyet durumlarını görmelerini sağlar.IVR: Sistemi dışarıdan arayan kisilerin akıllı menüler ile yönlendirilerek aradıkları kişilere herhangi bir müdahale olmadan otomatik olarak ulaşmalarını sağlar.

  Robot Operatör: Çok kanallı entegre robot operatör, sesli mesaj, gömülü bekletme müziği kayıt alanı ve uzaktan mesaj yükleme ve kontrol etme olanağıyla gelen çağrıların hızlı ve etkin dağıtımını sağlar, kurum imajını güçlendirir.

  Sesli Mesaj: Sistem içinde bulunan kullanıcıların ya da sistemi dışarıdan arayan kişilerin herhangi bir aboneye sesli mesaj bırakmasını sağlar.

  Sesli Mesaj E-posta Gönderimi: Bir kullanıcıya bırakılan sesli mesajın kullanıcıya e-posta ile ulaştırılmasını saşlar. Böylece kullanıcılar her noktadan mesajlarına erişebilirler.

  Ses Kaydı: Sistemdeki tüm hatlardan yapılan görüşmelerin kaydedilmesini sağlar. CPU kartı üzerine dışarıdan takılabilecek hafıza kartı sayesinde ihtiyaca göre ses kaydı, sesli mesaj ve IVR kapasitelerini arttırmak mümkündür. Bu açıdan sistem oldukça esnek bir yapıya sahiptir.

  Konferans Odaları : Sistem üzerinde mevcut 32 kullanıcılı konferans özelliği ile toplantı maliyetleri ve süreleri azalır. Her kullanıcı kendisi için şifre korumalı ya da açık konferans odası tanımlayarak, kolaylıkla konferans görüşmeleri başlatabilir.

  Görüntülü İletişim : SIP dış hatlar ve UMTH üzerinden, SIP video telefonlar ve yazılım tabanlı telefon kullanarak görüntülü iletişim olanapı etkin bir iletişim ve müşteri hizmetlerinde fark yaratma imkanı sağlar.

  Faks Sunucu: Sisteme T38 formatında gelen faks mesajlarının belli kullanıcılara iletilmesini sağlayan faks dağıtıcısıdır.

  LDAP Sunucu: Sistemin, var olan bir merkezi rehbere senkron olması ve bu rehberdeki verileri kullanıcıların telefonları üzerinden hizmetine sunan sistemdir.

  Radius / Active Directory Desteği: Sistem IP ağı üzerindeki kurumsal güvenlik sunucularına Radius ve Active Directory protokollerini kullanarak erişim sağlayabilir ve kullanıcıların şifre kontrollerini bu sunucular üzerinden yapar. Bu sayede iletişim sistemi de “kullanıcı adı ve şifre” sorgulamaları açısından kurumsal güvenlik yapısına dahil edilmiş olur.

  Güvenlik Sistemleri ile Entegrasyon : Karel CCTV ile tam entegrasyon sayesinde görüntülü arama, hareket sensör araması, kameralı ortam ile sesli görüşme yapılabilir. Farklı ortam kontrolleri telefondan yapılabilir (Nizamiye izleme, nöbet yerleri kontrolü vb.). Akıllı telefonlardan bu bilgilere erişilebilir.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • YÖNETİM VE BAKIM KOLAYLIĞI
  Sistem üzerindeki CPU yazılımı sayesinde tüm kartların ve tüm Karel Sayısal ve IP telefonların yazılımları uzaktan yüklenebilir ve güncellenebilir. Böylelikle tek işlem ile tüm sistem güncellenebilir. Yüzlerce kullanıcısı olan firmalarda tüm uç birimler aynı anda güncellenebilir, bakım ve yönetim çok hızlı ve kolayca yapılabilir. IPG İletişim Platformunda gömülü SNMP özelliği sayesinde IT yöneticileri diğer ağ bileşenlerini yönettikleri yöntemle IPG İletişim Platformunu da yönetebilirler.Otomatik konfigürasyon yapısı tüm Karel IP terminallerin bir merkezden kolaylıkla programlanmasını ve yönetilmesini sağlar. Bu sayede IP telefonların programlanması ve ayarlarının değiştirilmesi için tek tek işlem yapılmasına gerek kalmaksızın verimlilik ve hız sağlanır. Sistem tüm raklarında kullanılan tek tip kart yapısı ile ve CAT5 / CAT6 standart kablo tiplerinin kullanımıyla montaj ve bakım kolaylığı sağlar. CPU kartı, Fiber Optik kartı ve MGW kartları üzerinde bulunan ethernet anahtarlar sayesinde ek anahtar kullanımına gerek kalmaz. Ilk yatırım maliyeti düşer.İLETİŞİM GÜVENLİĞİ IPG İletişim Platformu ile VPN gibi maliyetli çözümlere gerek kalmadan, uluslararası standartlara dayalı yüksek güvenlik sağlanır:

  • Kriptolama ile güvenli ses iletimi
  • sRTP / TLS desteği
  • Farklı uygulamalarda, farklı kullanıcı ve yetkilendirme seviyeleri
  • Gömülü güvenlik duvarı ile dışarından gelecek saldırılara karşı koruma
  • Diffserv, VLAN yapılarının desteklenmesiyle üstün QoS özellikleri sayesinde IP şebekeler üzerinde kaliteli ses ve video iletişimi kurulması ve devamlılığı
  • Password aging (sifre yaslandırma) özelliği sayesinde, kullanıcıların belli aralıklarla şifrelerini yenilemeleri sağlanır.
  • Radius Sunucu / Active Directory desteği

  Alarm Raporlama
  Belli hata durumlarına, bilgilendirmelere ve senaryo koşullarına göre oluşan sistem alarmları canlı olarak takip edilebilir, raporlanabilir. I/O kartı üzerinde bulunan 4 adet alarm giriş portu ile sistem odasında bulunan ısı ve yangın alarmları sistemden takip edilebilir. Alarmların IPG İletişim Platformu alarm programı üzerinden raporlanması, kaydedilmesi, direkt kullanıcılara, sistem yönetiminden sorumlu uzmanlara, telefon çağrısı, TCP/IP ağı üzerinden alarm merkezine SMS veya e-posta ile gönderimi sağlanabilir.

  SBC (Session Border Controller) Özellikleri
  IPG İletişim Platformu herhangi bir harici donanım ya da yazılım yapısı kullanmaksızın aşağıdaki SBC (Session Border Controller) özelliklerini kendi bünyesinde barındırır.

  Protokoller; SIP, H323, UDP, TCP, IPv6, IPv6-IPv4 Çevrimi (Hibrit yapı), SSH/SFTP, HTTP/HTTPS

  Sinyalleşme; SIP-SIP, SIP-H323 Çevrimi, NAT Dönüşümü, SIP Mesaj Manipülasyonu

  Ortam; Tonlar ve Anonslar

  Güvenlik; DoS Koruma, TLS, Güvenli RTP (SRTP), Topoloji Gizleme